O povinném ručení

Jak už bylo zmíněno na úvodní stránce, pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je zákonem povinné. Jízda bez povinného ručení je nejenom hazard, ale především protizákonné.

K čemu slouží povinné ručení v praxi? Představte si, že pojedete na nákupy a před křižovatkou před Vámi náhle řidič zareaguje na oranžovou zašlápnutím brzdy. Vy to bohužel nestihnete a lehce do něj ze zadu najedete. Ač to nevypadá jako vážná dopravní nehoda, je potřeba uhradit opravu na vozidle, do kterého jste najeli. Jelikož máte povinné ručení, sepíšete spolu oznámení o dopravní nehodě a Vaše pojišťovna už vše ostatní zařídí. Opravu Vašeho vozidla si však musíte uhradit sami. Tento případ je pouze demonstrující. Na silnici se totiž může stát něco vážnějšího, kdy se kvůli Vám srazí více vozidel a to pak celková škoda může vyšplhat i do několik milionů korun.

mapa

Cestujete do zahraničí?

Cestujete-li do zahraničí, nemusíte si zřizovat speciální povinné ručení, protože povinné ručení platí ve všech státech EU. Nicméně stačí se podívat na Vaši zelenou kartu, kde najdete seznam zemí, ve kterých Vaše pojištění platí. V případě nehody pak postupujte podle pokynů Vaši pojišťovny.

papir

Změna pojišťovny

Pokud jste se např. dozvěděli, že Vámi podobnou smlouvu nabízí jiná pojišťovna daleko výhodněji, můžete vypovědět Vaši současnou smlouvu a uzavřít smlouvu novou. Je potřeba mít na paměti, že vypovědět můžete řádně maximálně do 2 měsíců od uzavření smlouvy. Pokud jste tento termín nestihli, stačí poslat písemnou výpověď dohodou podle § 12 odst.g) zákona č.168/99Sb.

plus

Převod bonus bodů

Pokud získáváte bonus body u Vašeho současného pojištění a máte strach, že o ně přijdete, nemusíte! Ač nabízí každá pojišťovna jiné možnosti, v drtivé většině to samozřejmě lze. Vaše bonusové body se tak mohou převést i do nové smlouvy. Výsledkem je pak ještě levnější povinné ručení. Nezapomeňte tyto bonusy doložit nejlépe zasláním kopie s přehledem Vašeho stavu bonusových bodů.

platba

Jak platit pojistné

Většinou můžete platit povinné ručení: měsíčně, čtvrtletně, pololetně a ročně. U pojišťoven je však často nejvýhodnější platit pojistné ročně kvůli nižší ceně. V praxi je pak lepší odkládat si měsíčně peníze a jednou za rok je uhradit. Samozřejmě pokud dáváte přednost např. čtvrtletnímu intervalu, nikdo Vám bránit nebude. Pojišťovna Vám vždy před ukončením zašle složenku, kterou je potřeba včas uhradit.